Website Hızının SEO İle Etkisi Nedir ?

Website Hızının SEO İle Etkisi Nedir ?

Website hızının seo ile etkisi oldukça yüksektir. Tasarımdan kodlamaya kadar birçok alana müdahale edilmesi gerekmektedir. Site hazırlanmadan önce tüm optimizasyonların tamamlanması gerekmektedir. Bunlara örnek vermek gerekirse Javascript kodlarının sıkıştırılması, css kodlarının optimize edilmesi html sayfalarının küçültülmesi, site sorgu sayısının düşürülmesi, resim optimizasyonu gibi birçok alana müdahale edilmesi gerekmektedir.

Website Hızını Nereden Kontrol Edilir ?

Gtmetrix, Page Insight gibi alanlardan website hızınızı kontrol edebilirsiniz. Burada çıkan sonuçlar İle sitenizin optimizasyon konusunda olumlu birçok fikir sahibi olabilirsiniz.

PageSpeed Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Bu kısımdaki bilgiler ile website optimizasyonu yapabilirsiniz. Bilgiler için kısaca ; Tarayıcı Önbellekleme kısmından internet siteniz için tarayıcı önbelleklemesi yapmanız gereken js, css gibi dosyaları listelemektedir. Örneğin: Rastgele bir internet sitesine girdiniz  websitesine ait  images, js, css gibi dosyalar sunucudan çekilir ve tarayıcıda görüntülenir. Başka bir sayfaya geçtiğinizde ise bu dosyalar tekrardan sunucudan çekilir. Ama önbellekleme yapılmışsa, dosyalar tekrardan indirilmez ve sayfa daha çabuk hızlı yüklenmiş olur. Bu özelliğin internet sitemiz için bir çok avantajı var.

Tarayıcı önbellekleme yapmak için .htaccess dosyasının optimize edilmesi lazımdır.

Bu bilgiler özel yazılım kullanan websiteleri içindir. Wordpress, Joomla, Blogger altyapısına sahip sitelerde ise durum biraz daha kolay yapılmaktadır. Tüm website bilgilerinin sıkıştırılması için hazırlanmış eklentiler kullanılarak bu işlemi daha kolay hale getirebilirsiniz.

DİĞER BLOG / DUYURU