Wordpress Site Hız Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

Wordpress Site Hız Optimizasyonu Nasıl Yapılır ?

Öncelikle wordress altyapıya sahip web siteniz için Gtmetrix üzerinden site hızı sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Aldığınız bilgiler doğrultusunda öncelikle fotoğraflarınızı optimize etmeniz gerekmektedir.

Wordpress Fotoğraf Optimizasyonu ( Boyut Küçültme )

Eğer ki fotoğraf boyutlarına dikkat etmiyorsanız, yüksek çözünürlükteki resimler çok büyük trafik kullanacaktır. Web sitenizdeki görüntüleri optimize etmek için birden fazla yöntem vardır. Smush Image Compression and Optimization gibi WordPress eklentileri, görüntü kalitesinden ödün vermeden daha yüksek hızlara ulaşmanın uygun bir yolunu sunar.

-        Kullanılmayan Tema ve Eklentileri Kaldırmak

Daha modern bir görüntü ve kullanım için websitenize yeni tema ve yeni eklentiler yüklemektesiniz. Bu durum site hızınızı olumsuz durumda etkilemektedir. Fazla sayıda eklenti, eski sürümlü temaları sisteminizden temizleyerek site hızınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

-        Wordpress Css, Html, Javascript Kodlarını Optimize Etmek

Css,Html ve Javascript kodları site hızı konusunda en etkili yöntemlerden biridir. Bu dosyaları toplu şekilde küçülten eklentilerden biri W3 Total Cache’dir. Gtmetrix üzerinden Minify Css, Minify Js kısmından detaylı bilgi alabilirsiniz.

-        Gzip Sıkıştırma İle Optimize Etme

Dosyaları küçültmeye ek olarak, Gzip sıkıştırması olarak adlandırılan ayrı bir sıkıştırma biçiminden de yararlanabilirsiniz. Esasen, birisi sitenizi ziyaret ettiğinde, sunucudaki kaynaklar (dosyalar) getirilir. Kaynaklar ne kadar büyük olursa, onları yüklemek için daha fazla zaman gerekir. Gzip sıkıştırmasını etkinleştirerek, WordPress hızlandırma konusunda bu kaynakların boyutunu önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Wordpress sitenizi WP-Rocket eklentisini kurarak Gzip sıkıştırmayı yapabilirsiniz.

-        Wordpress Hızını Arttırmak İçin PHP Versiyonunu Yükseltmek

Bu bilgi oldukça eski bir yöntem olup en etkili ve bilinmeyen metodlardan biridir. PHP 7 sürümüne geçmeniz bellek optimizasyonundan yararlanarak site hızınızı %30 ve üzerinde hızlandırmaktadır. Bu yöntemleri tam anlamıyla uygulandığında websitenizin hızı %80 ve yüksek oranda etki sağlayacaktır.

Web Site Optimizasyonunuz İçin Profesyonel Destek Almak İsterseniz Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.

DİĞER BLOG / DUYURU